Zrealizuj pierwsze karmienie w POZYCJI ODCHYLONEJ
32.jpg

Zrealizuj pierwsze karmienie w pozycji odchylonej

Brest crawl może zwiększyć sukces laktacyjny jeśli go…kontynuujesz! Może nie dosłownie, bo odruchy pełzające noworodek ma przez krótki czas, ale chodzi o wykorzystanie pozycji do breast crawlu do dalszego karmienia piersią.

Czyli o kontynuację karmienia w pozycji naturalnej odchylonej. Jej zalety w dużej mierze pokrywają się z zaletami breast crawlu, ponieważ układamy się do nich w taki sam sposób. O szczegółach pozycji odchylonej możecie przeczytać w tym artykule.

 

 

Dlaczego nie słyszałaś o breast crawlu i pozycji naturalnej odchylonej?

Wynika to w dużej mierze z naszego położenia geograficznego. W krajach rozwijających się, gdzie nie ma dostępu do mieszanek mleka lub jest bardzo ograniczony, breast crawl jest rozpropagowany jako sposób na łagodne rozpoczęcie karmienia piersią, sposób na udane karmienie piersią, a co za tym idzie – sposób na zmniejszenie szansy na jego niedożywienie w późniejszym czasie. UNICEF zaleca breast crawl jako sposób na zmniejszenie śmiertelności niemowląt*.

*Źródło: https://nwhjournal.org/article/S1751-4851(15)30590-0/abstract?fbclid=IwAR3ET7Di1oQGy6DlNUc_Vu8RVO0hh...

W Polsce i w całej Europie nie mamy dużego problemu niedożywienia noworodków i nie ma takiego nacisku, aby promować naturalny sposób inicjacji. Breast crawl wymaga również dużej uważności i cierpliwości, a co za tym idzie zwiększonego zaangażowania rodziców i personelu medycznego.

 

 

Trudny start: cesarskie cięcie, skomplikowany poród – czy pozycja odchylona zda egzamin?

Jeżeli początki były dla Was trudne i nie udało się zrealizować breast crawlu, to mamy dobrą wiadomość - nie musisz realizować breast crawlu żeby karmić w pozycji odchylonej. Możesz zacząć w każdej chwili. 

Pamiętaj, że w obecnych czasach prawie połowa z nas rodzi przez cesarskie cięcie i nie jest w stanie skorzystać z breast crawlu ani z tzw. „złotej godziny” żeby kangurować maluszka (godziny tuż po porodzie przeznaczonej dla mamy i dziecka, podczas której uwalnia się duża ilość oksytocyny „napędzającej” laktację). 

Jednak światowej sławy certyfikowana doradczyni IBCLC Nancy Mohrbacher napisała w swojej książce Karmienie Piersią następujące słowa:

"Jeśli miałaś trudny początek, niezależnie z jakiego powodu, nie martw się. Instynktowne zachowanie dziecka polegające na poszukiwaniu piersi NIE ZANIKA TUŻ PO PORODZIE, nadal możesz je wykorzystywać podczas karmienia piersią. W swojej pracy dr Christina Smillie zauważyła, że u zdrowych dzieci te instynktowne zachowania można zaobserwować przez KILKA MIESIĘCY po porodzie, nawet jeśli dziecko nie było karmione piersią, lub nie ssało dobrze (Smillie, 2008)."

Dlatego zachęcamy! Pozycja naturalna odchylona to pozycja, w której mięsnie brzucha pozostają rozluźnione, dlatego jeśli czujesz się na siłach – możesz karmić w niej po cesarskim cięciu

A tutaj oraz na wielu innych naszych filmach możesz zobaczyć jak się w niej prawidłowo ułożyć.

 

 

To jak mam zacząć karmić w odchylonej po tym trudnym początku?

Przede wszystkim nie próbuj nowej pozycji karmienia, gdy dziecko jest głodne i płaczliwe. Połóż noworodka na swoim nagim brzuchu, gdy jest jeszcze wypoczęty i najedzony. Tak, to ważne żebyście leżeli na „golaska” :-)

 Kontakt skóra do skóry jest bardzo ważny nie tylko dla Waszych relacji, ale również ze względu na wydzielanie oksytocyny, która uwalnia się podczas takiego leżakowania. A czemu to jest ważne? 

Bo oksytocyna jest odpowiedzialna za laktację i redukuje stres. Ponadto pobudza w noworodku jego instynkty do pełzania w stronę piersi. Dlatego pozwól maluszkowi poeksplorować Twój brzuch rączkami buzią – po paru minutach zacznie szukać twojej piersi dziobiąc główką i pełzając w górę.

A gdy to się uda...kontynuuj karmienie w pozycji odchylonej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl