Zapach, który prowadzi do celu!
16.jpg
Co sprawia, że noworodek potrafi sam przypełznąć do piersi?

Zmysły pomagają dziecku zlokalizować pierś mamy i samodzielnie do niej dotrzeć. Brzmi niewiarygodnie? Zjawisko to określane jest w języku angielskim jako Breast Crawl (więcej o tym możecie przeczytać Tutaj).

W jaki sposób jednak to działa?

W procesie tym biorą udział wszystkie zmysły, ale to węch jest jednym z najważniejszych i najlepiej przebadanych bodźców wpływających na samoprzystawienie.

Noworodki zaraz po urodzeniu preferują pierś, która nie została umyta przed karmieniem. Brodawki wydzielają zapachy atrakcyjne dla noworodka, takie jak zapach pierwszego mleka. Mycie piersi przed karmieniem może zredukować lub nawet całkowicie wyeliminować ten zapach. Potwierdzają to wcześniejsze badania, podczas których noworodki chętniej poruszały się w kierunku gazy nasączonej mlekiem kobiecym oraz zapachami jej piersi.

 

Breast Crawl

 

Działają one na noworodka podobnie jak feromony i w ten sposób pomagają przy pierwszej próbie zlokalizowania brodawki.

Badania sugerują też, że podczas ewolucji naszego gatunku kobiety same zajmowały się nowonarodzonymi dziećmi. Zaraz po porodzie, matka próbując nakarmić dziecko przenosiła wody płodowe z rąk na brodawki. W ten sposób pozostawiała na piersiach znany noworodkowi zapach, nakierowując go do celu. Obecnie takie zachowanie obserwujemy wśród innych ssaków naczelnych.

Matka jest źródłem wielu bodźców węchowych, wzrokowych, słuchowych i ruchowych, które noworodek może odbierać i na które może reagować po położeniu na piersi mamy skóra do skóry.

Czy tylko węch?

W celu dalszego wyjaśnienia roli węchu w lokalizowaniu piersi, obserwowano zachowanie dzieci w przypadku braku dodatkowych bodźców takich jak głos, temperatura skóry, bicie serca i odgłosy. Większość dzieci poruszała się i docierała do źródła zapachu mamy. Świadczy to o tym, że naturalne zapachy piersi nie wspomagane innymi bodźcami ze strony matki są wystarczające, aby przyciągnąć noworodka i poprowadzić go w stronę źródła zapachu.

Wykazano również, że płyn owodniowy zawiera pewną substancję podobną do wydzieliny piersi (ale nie mleka). Dziecko wykorzystuje smak i zapach płynu owodniowego na dłoniach i łączy go z podobną do płynu owodniowego substancją lipidową na sutku.

Natura wyposażyła noworodki i ich mamy w pierwotny system GPS. W większości przypadków bez pomocy z zewnątrz są w stanie poprawnie zainicjować karmienie.

Niesamowite, prawda? :-)

Tekst napisano na podstawie badań:

H. Varendi (1994), Makin i Porter (1989), H. Varendi (1996), Wineberg i Porter (1998), Varendi i Porter (2001), Klaus i Kennel (2001)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl