Wszystko o BAA - Breastfeeding Aversion and Agitation
20.jpg

BAA – Breastfeeding Aversion and Agitation

W Polsce BAA to zjawisko owiane tajemnicą. Choć doświadcza go wiele mam karmiących na całym świecie (według badań ~20%), mówi się o nim niezwykle rzadko. Ze względu na niską świadomość tego fenomenu, jego rozpoznawalność jest znikoma.

Czym jest BAA?

Określenie Breastfeeding Aversion and Agitation można przetłumaczyć dosłownie jako „awersja do karmienia piersią i niepokój z nim związany”.

Kobiety doświadczają BAA w różnych momentach swojej drogi mlecznej, od karmienia noworodka, rocznego dziecka, przez karmienie w ciąży, do karmienia tandemowego. Czas trwania i intensywność odczuwania BAA są indywidualne dla każdej matki. Niektóre kobiety doświadczają go jednorazowo, podczas gdy inne odczuwają go stale i dotyka je przy każdym karmieniu. Niektórzy mylą BAA ze zjawiskiem D-Mer lub depresją poporodową, jednak są to odmienne przypadłości.

 

 

Co odczuwa mama z BAA?

Mama, którą dotyka ten syndrom może w trakcie karmienia odczuwać silną złość, smutek i drażliwość. Może mieć wrażenie “przebodźcowania” oraz swędzenia skóry, a także odczuwać paląca potrzeba odsunięcia od siebie karmionego dziecka.

Mamy z BAA często odczuwają także wstyd i poczucie winy z powodu swoich uczuć i chęci odstawienia dziecka od piersi.

Awersja do karmienia jest bardzo trudnym i samotnym doświadczeniem dla matek, które je przechodzą. W literaturze naukowej występują nieliczne publikacje o tym zjawisku*.

To powoduje, że większość kobiet przechodzących BAA nawet nie jest tego świadoma. Najczęściej szukają problemu w sobie, obwiniając się o to, że karmienie jest dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem. W trosce o mamę, która skarży się na BAA, członkowie rodziny, przyjaciele, a nawet pracownicy służby zdrowia, często sugerują odstawienie dziecka od piersi. Paradoksalnie jednak w większości przypadków mamy chcą kontynuować karmienie piersią i czują, że to nie jest odpowiedni moment na odstawienie. Dlatego każda mama podejrzewająca u siebie BAA powinna otrzymać od bliskich maksymalne możliwe wsparcie.

 

 

Skąd bierze się BAA?

Awersja dotyka najczęściej mam, których dzieci są wysoko wrażliwe, uspokajają się głównie przy piersi i potrzebują ciągłego kontaktu fizycznego z mamą. Taka relacja, połączona z brakiem zrozumienia przez otoczenie może prowadzić do skrajnego przemęczenia mamy.

BAA dotyka również często kobiety karmiące piersią w ciąży lub w tandemie. 

Co zrobić, żeby pomóc mamie dotkniętej awersją?

Nie ma sprawdzonych medycznych sposobów na BAA. Możemy opierać się jedynie na doświadczeniach innych mam. Bazując na moim doświadczeniu, czytając zagraniczne fora oraz strony* poświęcone temu zagadnieniu stworzyłam listę czynników/czynności, które mogą pomóc w BAA:

- konsultacja z doradczynią laktacyjną

- CZAS DLA SIEBIE

- więcej snu

- lepsze odżywianie

- terapia mamy

- diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej dziecka lub innych problemów zdrowotnych dziecka

Jak wprowadzić w życie tę nierealną listę marzeń?

Wiem o tym, że to dla wielu mam to może być lista nierealnych marzeń. Wiem, bo sama byłam w tej sytuacji. Śmiałam się, gdy słyszałam “więcej śpij”. Trwałam w tym ponad pół roku i z perspektywy czasu wiem, co mogłam zmienić, żeby sobie pomóc.

 

 

Po pierwsze - jeśli podejrzewasz, że dotknęła Cię awersja do karmienia piersią, skonsultuj się z certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Najlepiej od razu, przy umawianiu wizyty powiedzieć, jak czujesz się podczas karmienia. Warto również powiedzieć o podejrzeniu BAA. Niestety wiedza o występowaniu tego syndromu nie jest powszechna nawet wśród położnych, dlatego najlepiej jeszcze przed wizytą poinformować o swoim przypuszczeniu. Doradczyni laktacyjna powinna pomóc wykluczyć inne problemy z laktacją np.ból spowodowany nieprawidłowym przystawieniem albo D-MER.

Kolejnym krokiem milowym było w naszym przypadku znalezienie dwóch godzin w tygodniu tylko dla mnie. Joga i terapia - bez tego bym nie przeżyła. Na pewno masz coś, co sprawia, że się relaksujesz. W moim przypadku podziałało zapisanie się na konkretne zajęcia, na które musiałam wyjść z domu.

Dlaczego czas na relaks jest tak ważny przy BAA?

Chodzi o to, żeby Twoje ciało mogło odpocząć a Twój umysł oderwać się od tej trudnej sytuacji. Uwierzcie - to pomaga bardziej niż może się Wam wydawać!

Jeśli chodzi o zalecenie większej ilości snu, to nam akurat pomógł smoczek, który córeczka zaakceptowała w nocy po wielu tygodniach prób jak była już rocznym dzieckiem. Wiem, to nie jest ani “eko” ani naturalne, ale ja “walczyłam o przetrwanie”. W naszym przypadku nie pomagało ani wspólne spanie ani moja bliskość. Mała budziła się co chwilę i uspokajało ją jedynie przystawienie do piersi.

 

 

Pomyślicie: “to czemu nie odstawiłaś jej po prostu?”. Uwierzcie mi, po miesiącach tkwienia w BAA, bardzo chciałam! Ale ona nie była na to gotowa. Potem okazało się, że to kwestia problemów z integracją sensoryczną. Dlatego warto sprawdzić z zaufanym pediatrą, fizjoterapeutą albo terapeutą czy maleństwo nie ma zdrowotnych problemów powodujących ciągłą potrzebę ssania.

Z mojego doświadczenia bardzo pomaga też terapia dla mamy. Terapeutka, specjalizująca się w problemach wczesnego macierzyństwa, relacjach mama-dziecko i tematach okołoporodowych może być ogromnym wsparciem dla mamy odczuwającej BAA.

Natomiast rozpoznanie, że BAA występuje w cyklu menstruacyjnym, może pomóc matce dowiedzieć się, że prawdopodobnie awersja związana jest z hormonami i wkrótce minie.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinno zapewnić się mamie doświadczającej BAA jest wsparcie. Nie chodzi tylko o troskę bliskich osób, ale przede wszystkim o wsparcie innych mam z BAA. Możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami i zrozumienia złożoności swojego problemu, podnosi na duchu i przyczynia się do złagodzenia objawów awersji do karmienia piersią.

Jeśli jesteś mamą, która doświadcza BAA, porozmawiaj o tym z tymi, którym ufasz, wyjaśnij im, co się dzieje, poproś o pomoc. Dołącz już dziś do naszej grupy wsparcia na fb - “Mamy Karmiuszki”. Może tam znajdziesz jeszcze inne metody na łagodzenie objawów awersji podczas karmienia piersią. Trzymam za Ciebie kciuki!

Ola Piotrowska

mama Hani i Tadzia

twórczyni Poduszki Karmiuszki

 

 

*Tekst opracowany na podstawie informacji zawartych w badaniach:

- “A qualitative study on negative emotions triggered by breastfeeding; Describing the phenomenon of breastfeeding/nursing aversion and agitation in breastfeeding mothers” by Zainab M Yat (To jedna z niewielu oficjalnych publikacji na temat awersji do karmienia piersią i jedyna szeroko omawiająca ten temat)

- ”Maternal experiences of embodied emotional sensations during breastfeeding: An Interpretative Phenomenological Analysis” by Marcelina Watkinson, Craig Murray, Jane Simpson

*Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.breastfeedingaversion.com

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl