Czy pierwsze karmienie ma znaczenie?
Pierwsze 6 tygodni po narodzinach dziecka ma kluczowe znaczenie w dalszym karmieniu piersią.
Dlatego ważne jest, aby mamy wiedziały jak najwcześniej o możliwościach na zwiększenie sukcesu laktacyjnego.
Gdy 5 lat temu zostałam mamą, nie miałam żadnego planu na karmienie piersią. Szczerze mówiąc, wtedy niewiele o tym wiedziałam.
Dopiero z czasem, po wielu dniach trudności z karmieniem, z towarzyszącą hiperlaktacją i po konsultacjach z certyfikowaną doradczynią laktacyjną – nabrałam doświadczenia i wiedzy, które pomogły mi karmić tak, jak chciałam.
To wszystko zachęciło mnie również do rozpoczęcia kursu w Centrum Nauki o Laktacji, zakończonego dyplomem Promotorki Karmienia Piersią. Dzięki temu mogę wspierać dzisiaj inne mamy nie tylko Karmiuszką, ale również swoją wiedzą.
Dlatego rozpoczęłam kampanię - #6pierwszychtygodni która ma na celu popularyzowanie korzyści wynikających z pozycji odchylonej, breast crawlu oraz zachęcenie mam do PLANOWANIA swojego karmienia.
O co chodzi? Co to za pozycja?
A na początek wprowadźmy tylko krótkie rozeznanie: breastcrawl to w dosłownym tłumaczeniu pełzanie dziecka do piersi. Występuje tylko po porodzie, kiedy mama leży na plecach, to taki spacer dziecka w stronę piersi. Natomiast pozycja odchylona to jest pozycja karmienia piersią, która może być stosowana w późniejszym czasie. Breastcrawl (kiedy dziecko już dotrze do piersi) i pozycja odchylona WYGLĄDAJĄ TAK SAMO. Różnica polega bardziej na ich rozmieszczeniu w czasie.
1. WPISZ BREASTCRAWL – ale co to takiego?
Czy pierwsze karmienie ma znaczenie? Tak, ma znaczenie dla drogi mlecznej. Natura sprawiła, że rodzimy naturalnie w pozycjach wertykalnych (kucając, na czworaka, klęcząc – z pomocą grawitacji). Tak samo „miała swój pomysł” na początek karmienia piersią – i jest nim BREAST CRAWL czyli po polsku SAMOPRZYSTAWIENIE. Breast crawl polega na tym, że dziecko będąc na brzuszku na mamie wykorzystuje NATURALNE ODRUCHY pełzania do piersi, samodzielnie dociera do niej i również samo (lub z niewielką pomocą mamy) chwyta pierś.
Jeżeli poród nie był dla dziecka trudny i maluszek jest zdrowy, po ok. 15 minutach od położenia go na Twoim brzuchu powinien rozpocząć powolutku przesuwać się w stronę piersi (potwierdzono badaniami w Instytucie Karolinska przez A. Widström w 1987). Ale spokojnie – jeżeli Wasz początek był trudny, to również z dobrodziejstw breast crawlu będziecie mogli skorzystać – opowiemy o tym w kolejnym artykule.
Taki pierwszy „spacer”, chociaż bardzo króciutki, generuje OGROMNE korzyści dla zdrowia mamy, dla zdrowia dziecka i przekłada się na sukces laktacyjny.
W duużym skrócie Breastcrawl:
- jest łagodną inicjacją karmienia piersią*
- sprawia, że noworodek chwyta pierś od góry (a nie od dołu, jak przy klasycznych pozycjach karmienia), co przekłada się na:
- lepsze uchwycenie przez niego brodawki,
- mniejsze ryzyko kolek (bo grawitacja działa na Waszą korzyść - dziecko nie będzie „zalewane” od góry Twoim mlekiem, tylko samo zje tyle, ile potrzebuje)
- dłuższy okres karmienia piersią oraz lepszy stan zdrowia noworodka (potwierdzone badaniami*)
- uspokaja noworodka i mamę (dzięki kontaktowi skóra do skóry)
- zwiększa szanse przeżycia noworodka*
- odruchy pełzające dziecka stymulują łożysko, przez co łatwiej jest je urodzić mamie*.
*Źródła:
“Effect of delivery room routines on success of first breast-feed”, Righard i Alade (1990)
“Temperature, metabolic adaptation and crying in healthy full-term newborns cared for skin-to-skin or in a cot“, Christensson i inni (1992)
“Separation distress call in the human neonate in the absence of maternal body contact”, Christensson i inni (1995)
Badania dr Klaus i Kennel (2001)
To oczywiście tylko duży skrót wszystkich korzyści płynących z samoprzystawienia. Po więcej informacji serdecznie zapraszamy na stronę breastcrawl.pl. Jednak ten skrót wystarczy aby zobrazować Wam dlaczego to jest ważne, żeby uwzględnić breastcrawl w planie karmienia, a najłatwiej to zrobić znając to zjawisko jeszcze przed porodem! Dlatego jeśli jesteś w ciąży – doskonale trafiłaś. Natomiast jeśli bliska Ci osoba spodziewa się dziecka – warto przekazać jej te informacje.
Jak to się dzieje że noworodek SAM idzie po mamie do piersi?
Noworodek posiada instynkty oraz „wbudowane receptory” na rączkach, brzuszku, kolankach i stópkach. Kiedy ma podparcie dla swojego ciała i czuje się bezpiecznie, zaczyna aktywować swoje ciało i rozpoczyna się pełzanie do piersi.
Podsumowując – breastcrawl potrafi rozwiązać dużo poważniejsze problemy niż kolki u niemowląt. Ma znaczący wpływ na sposób, w jaki dziecko ssie mleko w późniejszym czasie, znacząco zwiększa szansę na sukces laktacyjny - ale pod jednym warunkiem - że będziesz kontynuować ten breastcrawl. W jaki sposób? Najpierw zrealizuj pierwsze karmienie w pozycji odchylonej.