Pozycja odchylona - powrót do natury
22.jpg

Naturalne karmienie piersią oznacza karmienie w zgodzie z fizjologią naszą oraz naszego Maleństwa.

Pozycją, która wykorzystuje cały nasz naturalny potencjał do karmienia jest pozycja naturalna (odchylona). Mama układa się komfortowo na plecach, podkładając sobie pod plecy i głowę poduszkę, natomiast dziecko leży brzuszkiem na jej brzuchu. Dzięki sprzyjającemu działaniu grawitacji, a także naturalnym odruchom Maleństwa, je ono spokojniej i lepiej chwyta pierś. Ma to wiele prozdrowotnych właściwości, np. może wyeliminować problem kolek niemowlęcych, zwalczyć problem odpychania od piersi oraz prężenia się podczas karmienia.

Pozycja ta polecana jest większości mam. Nie ma znaczenia ile masz wzrostu ani czy masz duże piersi. Jest wskazana po cesarskim cięciu, gdyż w pozycji tej nie napina się mięśni brzucha, a dziecko, ułożone odpowiednio wysoko, nie naciska na ranę. Karmienie w pozycji odchylonej jest również zbawienne przy hiperlaktacji, gdyż dziecko, jedzące od góry, nie jest zalewane przez mleko.

W pozycji tej nie obciążasz pleców ani ramion. Możesz być całkowicie zrelaksowana, nie wstawać z łóżka i karmić w nocy nie rozbudzając się zanadto. :)

 

Jak ułożyć się w pozycji odchylonej?

Pamiętaj - żeby karmienie poszło Wam sprawnie: 

  • Najpierw Ty połóż się wygodnie na plecach w pozycji półleżącej. Dostosuj poziom odchylenia do wielkości twoich piersi - im większe masz piersi, tym bardziej się odchyl. 
  • Potem ułóż na swoim brzuchu Maleństwo. Jeśli czujesz, że dziecko nie leży stabilnie na swoim brzuszku i że ma trudności z uchwyceniem piersi – zsuń się niżej.
  • Dopiero wtedy podaj pierś. Jest duża szansa, że Maluszek będzie współpracował i przystawi się sam, unosząc się lekko na obręczy barkowej i dziobiąc noskiem dookoła brodawki.

Jeżeli maluszek sprawia wrażenie, że jest mu niewygodnie, upewnij się, że nie leży na boku, tylko na brzuchu. W odpowiednim ułożeniu pomoże rozsunięcie nóżek dziecka "na żabkę" i podparcie dłonią stópek dziecka. Maleństwo będzie delikatnie odpychało się od twojej dłoni w kierunku piersi.

 

 

Najłatwiej zacząć karmić w pozycji odchylonej od razu po porodzie. Wtedy można najlepiej wykorzystać zdolność noworodka do samodzielnego przystawienia się do piersi (breast crawl).

Jeśli zaczęłaś karmić w pozycjach klasycznych, powrót do pozycji naturalnych może być dla Ciebie nieco trudniejszy, ale po kilku próbach powinnaś poczuć się pewnie i komfortowo. Karmiąc naturalnie karmisz wygodniej, dłużej, spokojniej oraz w zgodzie z własnym ciałem i ciałem Twojego dziecka.

Wypróbuj pozycję naturalną odchyloną do karmienia! <3

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl