Naturalne wspomaganie karmienia :) Breastcrawl i pozycja naturalna
13.jpg

Czy wiedziałyście, że pozycja odchylona wspiera naturalny odruch ssania u noworodków a jej stosowanie podczas karmienia zmniejsza ryzyko wystąpienia kolek?

Poniżej przedstawimy Wam trzy najważniejsze zalety tej pozycji.     

1. Naturalne wspomaganie karmienia - magiczny Breast Crawl 

Czy wiedziałyście, że po porodzie, noworodek leżąc brzuszkiem na brzuchu mamy, potrafi samodzielnie poprawnie przystawić się do piersi?

Zdrowy noworodek, ułożony tuż po porodzie na brzuchu mamy, zaczyna po kilkunastu minutach pełznąć do piersi. Namierza cel i sam prawidłowo się do niej przystawia.

 

Zerknijcie na ten filmik ->

 


Zjawisko to określane jest jako breast crawl i występuje w kontakcie skóra do skóry w pozycji odchylonej w pierwszych godzinach po porodzie.

Kontakt skóra do skóry pozwala mamie i dziecku poczuć bliskość, której oboje tak potrzebują. Dziecko słyszy bicie serca matki, a mama może utrzymywać z nim kontakt wzrokowy.

Dotyk brodą do piersi matki wywołuje odruch szerokiego otwierania buzi dziecka. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dziecko może szybciej zainicjować ssanie piersi.

 

 

 

2.Zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki 

Grawitacja okazuje się wielkim sprzymierzeńcem spokojnego karmienia. W pozycji naturalnej maluszek musi z nią trochę powalczyć, zasysając mleko do góry. Ma to wiele plusów. Po pierwsze, dziecko je wolniej

Po drugie, ryzyko zakrztuszenia się maleje. To sprawia, że pozycja naturalna rekomendowana jest dla mam z nadmiarem pokarmu, a także w pierwszych minutach każdego karmienia. 

Warto pamiętać, że spokojne karmienie jest uznawane za czynnik wpływający na zmniejszenie częstotliwości kolek dziecięcych. Kiedy dziecko leży na brzuszku, jego jelita są masowane, a dzięki temu pracują łagodniej.

  

 3. Bardzo wygodna dla mamy 

Kładąc się na plecach możesz wreszcie odpocząć! Czy musimy mówić dalej?;) 

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że leżąc, zwłaszcza jeśli karmienie trwa długo, możemy zrelaksować się znacznie bardziej niż w pozycji siedzącej. Ponadto w tej pozycji nasze mięśnie pleców i szyi odpoczywają. Nie nachylasz się nad dzieckiem i nie przeciążasz karku – zaletą tej pozycji jest brak obciążenia mięśni.

 


 
Jak ułożyć się w pozycji odchylonej?

Pamiętaj - żeby karmienie poszło Wam sprawnie:

  • Najpierw Ty połóż się wygodnie na plecach w pozycji półleżącej. Dostosuj poziom odchylenia do wielkości twoich piersi - im większe masz piersi, tym bardziej się odchyl.
  • Potem ułóż na swoim brzuchu Maleństwo. Jeśli czujesz, że dziecko nie leży stabilnie na swoim brzuszku i że ma trudności z uchwyceniem piersi – zsuń się niżej.
  • Dopiero wtedy podaj pierś. Jest duża szansa, że Maluszek będzie współpracował i przystawi się sam, unosząc się lekko na obręczy barkowej i dziobiąc noskiem dookoła brodawki.

Jeżeli maluszek sprawia wrażenie, że jest mu niewygodnie, upewnij się, że nie leży na boku, tylko na brzuchu. W odpowiednim ułożeniu pomoże rozsunięcie nóżek dziecka "na żabkę" i podparcie dłonią stópek dziecka. Maleństwo będzie delikatnie odpychało się od twojej dłoni w kierunku piersi.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl