Zdrowie

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Powiedzmy sobie szczerze, karmienie piersią po cesarskim cięciu przypomina stąpanie po polu minowym. 

Próbujesz ułożyć siebie i dziecko tak, żeby nie bolał Cię brzuch i żeby nie nadwyrężać gojących się ran.

Układasz stosy poduszek, zwijasz koc albo kołdrę i próbujesz stworzyć konstrukcję, która jakoś pomoże Ci nakarmić wygodnie i możliwie bezboleśnie.

 

 

Karmiuszka pomoże Ci wygodnie ułożyć się do karmienia w pozycji półleżącej i bocznej. 

W tych pozycjach Twoje mięśnie mogą odpocząć a Ty możesz skupić się na swoim Maleństwie. Podłóż Karmiuszkę pod plecy, pod łokieć, pod udo albo pod nadgarstek.

Karm wygodnie!

Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna, radzi:

"Układając się do karmienia po cięciu cesarskim należy zwrócić uwagę, by nie obciążać dołu brzucha. 

Plecy zawsze powinny być podparte, a miednica nie powinna być zwinięta pod siebie, by nie przenosić zbyt dużych sił na ranę. 

Leżąc wygodnie i opierając łokieć na Karmiuszce odciążysz ramiona i górną cześć pleców, unikając garbienia."

 

Sposób na kolki niemowlęce - pozycja odchylona

Przerabiałyśmy to na sobie. Kiedy Twoje maleństwo płacze, a Ty nie możesz go uspokoić, czujesz się bezradna i zrobisz wszsytko, żeby mu pomóc.

Nosisz, bujasz, śpiewasz, podajesz pierś a dziecko dalej płacze. Nawet podczas jedzenia. 

W końcu sięgasz po osławioną suszarkę, lub szumiącą maskotkę. Niektóre dzieci to uspokaja, a niektóre jeszcze bardziej rozdrażnia.

W naszym przypadku szum zupełnie się nie sprawdził. Na kolki i inne tajemnicze płacze naszych dzieci pomogły natomiast dwie naturalne metody.

 

 

Noworodki i starsze niemowlęta są bardzo wrażliwe na bodźce. Bliskość rodziców i ich spokój odziaływuje na malutkie dzieci kojąco. Jeśli Twoje dziecko płacze po jedzeniu, spróbuj karmić je w pozycji naturalnej. 

Pozycja naturalna (odchylona) jest w literaturze angielskiej nazywana „biological nurturing”, karmienie biologiczne. Dlaczego? Dlatego, że takie ułożenie sprzyja naturalnym odruchom u dziecka. 

Po pierwsze, wiele niemowląt czuje się bardziej komfortowo leżąc na swoim brzuszku. W takiej pozycji działa instynkt niemowlęcia – może samo zacząć szukać brodawki piersi. 

Po drugie, kontakt skóra do skóry pozwala mamie i dziecku poczuć bliskość, której oboje tak potrzebują. Dziecko słyszy bicie serca matki i czuje ciepło jej ciała.

 

 

Dotyk brodą do piersi matki wywołuje odruch szerokiego otwierania buzi dziecka. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dziecko może łatwiej zainicjować ssanie piersi.

Ponad to, grawitacja okazuje się wielkim sprzymierzeńcem spokojnego karmienia. W pozycji naturalnej maluszek musi z nią trochę powalczyć, zasysając mleko do góry i dzięki temu je wolniej. 

Warto pamiętać, że samo spokojne karmienie jest uznawane za czynnik wpływający na zmniejszenie częstotliwości kolek dziecięcych. Kiedy dziecko leży na brzuszku, jego jelita są masowane, a dzięki temu pracują łagodniej. 

Jeżeli masz trudności z ułożeniem się w takiej pozycji, lub wydaje Ci się, że nie pomaga ona Twojemu Maluszkowi, skonsultuj się z Certyfikowaną Doradczynią Laktacyjną.

W naszym przypadku jedno spotkanie z tak przygotowaną położną rozwiązało problem płaczu dziecka po jedzeniu i tzw. kolek.

Być może najlepszą pozycją dla Was, okaże się pozycja boczna lub zupełnie inne ułożenie. Doradczyni laktacyjna najlepiej oceni w jaki sposób można pomóc Wam w spokojnym karmieniu, które daje nadzieję na spokojne wieczory z Waszym Maleństwem. <3

 

 

Sprzymierzeniec przy hiperlaktacji 

Z pozycji odchylonej mogą korzystać wszystkie mamy karmiąceWskazana jest również w specjalnych przypadkach: dla kobiet po cesarce, a także dla mam borykających się z hiperlaktacją. 

W okresie nawału pokarmowego lub hiperlaktacji maluszek nie jest zalewany mlekiem, ponieważ ssie pierś matki pod górkę. Pokarm wydostaje się więc z oporem tworzonym przez grawitację. Dzięki temu będzie mniej narażony na krztuszenie się pokarmem, którego do tej pory nie nadążał połykać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl